Najniebezpieczniejsze góry świata

Góry to miejsce jednocześnie piękne i bardzo niebezpieczne, a wspinaczka górska to zajęcie niezwykłe i silnie uzależniające. Wysokie wzgórza położone są niemal na całym świecie, ale tylko niektóre z nich określane są mianem najniebezpieczniejszych.

Najniebezpieczniejsze góry świata

Co ciekawe, do grona najbardziej niebezpiecznych gór na Ziemi nie należą jedynie te najwyższe. Sama wysokość nie wpływa bowiem na trudność zdobywania góry. Trudność ta i związane z nią niebezpieczeństwo wynika również z innych czynników. Wśród nich wymienić należy choćby: zrywające się lody oraz osuwające lawiny, silny wiatr, zmienne warunki atmosferyczne, niską zawartość tlenu w powietrzu oraz ekstremalne temperatury.

Annapurna 1

Rankingi najbardziej niebezpiecznych gór na świecie otwiera Annapurna 1. Szczyt położony w Himalajach o wysokości 8 091 m cechuje się współczynnikiem śmiertelności przekraczającym trzydzieści procent. Annapurna 1 została zdobyta po raz pierwszy w 1950 r. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce w 1987 r.

K2

Panujące na K2 ekstremalne warunki pogodowe, w tym: niezwykle silne wiatry, bardzo niskie temperatury oraz osuwający się lód i lawiny, strome odcinki skalne i liczne szczeliny sprawiają, że góra należy do jednej z najniebezpieczniejszych na świecie. Jej współczynnik śmiertelności sięga prawie trzydziestu procent. Położona w paśmie Karakorum góra o wysokości 8 611 m została zdobyta po raz pierwszy w 1954 r. Jednak, co warto podkreślić wejścia zimowego nie udało się zrealizować do tej pory. Jest to jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik.

Nanga Parbat

Położony w Himalajach szczyt Nanga Parbat jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Jego współczynnik śmiertelności przekracza dwadzieścia procent. Mimo, że góra nie jest najwyższa na świecie to jednak wymaga od wspinaczy ponadprzeciętnych umiejętności. Pierwsze wejście miało miejsce w 1953 r., natomiast wejście zimowe – w 2016 r. Warto przypomnieć, że w 2018 r. podczas zdobywania góry życie stracił Tomasz Mackiewicz.

Najniebezpieczniejsze góry w Polsce

W przypadku Polskich Gór również nie brakuje miejsc szczególnie niebezpiecznych. W Tatrach udostępnione są liczne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. W przypadku części z nich zastosowano specjalne zabezpieczenia w postaci łańcuchów czy drabinek, lecz nadal wymagają one specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego.

Orla Perć

Orla Perć jest zdecydowanie najtrudniejszym szlakiem graniowym w Tatrach Wysokich. Wiedzie ona przez liczne grzbiety szczytów i turni. Prowadzi z przełęczy Zawrat (2158 m n.p.m.) przez Mały Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kozi Wierch, Granaty, Buczynowe Turnie na Przełęcz Krzyżne Krzyżne (2112 m n.p.m.), a dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. W najtrudniejszych miejscach zamontowane są klamry, drabinki oraz łańcuchy lecz mimo to, wspinaczka jest bardzo wymagająca. Powinna być one podejmowana jedynie przez osoby doświadczone, posiadające odpowiednie umiejętności i wyposażenie oraz przy sprzyjającej pogodzie. Szlak oznaczony został na czerwono, jednak posiada liczne szlaki dojściowe, które umożliwiają zejście z grani w razie pogarszającej się pogody lub innych trudności. Od momentu udostępnienia szlaku w 2004 r. doszło do prawie 90 wypadków śmiertelnych, których przyczynami było poślizgniecie się na śniegu lub mokrych skałach, lawina, zabłądzenie lub uderzenie spadającymi kamieniami oraz zasłabniecie, braki kondycyjne, zignorowanie zmieniających się warunków pogodowych lub nieprawidłowe zaplanowanie wędrówki.

Dolomity

Jeżeli chcecie się wybrać na narty w Dolomity, polecamy zaprzyjaźnionego organizatora wyjazdów narciarskich Sportvita.pl – https://sportvita.pl/